Lidé, kteří si potrpí na „druhově a střihově“ bezchybné trávníky svých zahrad, pampelišku v oblibě zpravidla moc nemívají. Odpradávna je ovšem používána jako účinná léčivka! Léčivé jsou květy, listy i kořen. Přinášíme tip na zdravou dobrotu, kterou si můžeme z květů pampelišek doma sami a jednoduše připravit. A to hned ve dvou variantách!

 

Je to tzv. pampeliškový med. Tedy vlastně sirup, jelikož med vyrábí jak známo jen včely. Ale je také moc dobrý a zdravý. Jak na to?

pampeliška a sedmikráska

Květy sbíráme za slunného počasí

Hlavní surovinou, kterou potřebujeme jsou samozřejmě pampeliškové květy. Přidat k nim můžeme také pár (cca 50 až 100 ks) květů sedmikrásky. Květy vždy sbíráme v místech, kde lze vyloučit jejich znečištění. Vhodné nejsou lokality blízko silnic (prach, zplodiny z aut) a polí (chemické postřiky). Na sběr vyrážíme za slunného počasí, kdy jsou květy otevřené. Doma je necháme trochu uvadnout, opustí je hmyz. Nikdy květy nemyjeme!

pampelišková louka

Cukr dle chuti, citrusy bio

Další důležitou ingrediencí je cukr. Můžeme použít klasický bílý (krupici) i třtinový. Záleží na naší chuti. Pak už si připravíme jen citron a pomeranč (chemicky neošetřené, bio). A samozřejmě vodu.

 

Vařený i nevařený

Začneme receptem na sirup nevařený. Do větší sklenice dáme asi 100 ks květů a zasypeme je 400 gramy cukru. Sklenici uzavřeme víčkem a necháme na slunci. Necháme ji tam dva dny a občas s ní pootočíme, aby se cukr dostal na všechny květy. Po dvou dnech dolijeme do sklenice 200 ml vody a necháme sirup ještě jeden den, aby se uležel. Pak obsah sklenice scedíme a dobrota je hotová. Skladujeme v lednici.

 tekoucí med

Připravit sirup vařený také není nic složitého. Jedná se o pravý „pampeliškový med“. Do hrnce dáme 500 ks květů, 1 kg cukru, jeden citron a jeden pomeranč (nakrájené na plátky) a 2 litry vody. Dobře promícháme a přivedeme (za stálého míchání) k varu. Po zchladnutí přikryjeme a uložíme na dva dny do lednice, aby se vylouhoval. Pak zcedíme (květy ještě vymačkáme) a pozvolna vaříme (nezapomínáme míchat) asi hodinu a půl. Dojde ke zhoustnutí na správnou „medovou“ konzistenci. Tu zkontrolujeme, když necháme trochu sirupu zchladnout na talířku (jako když vaříme marmeládu). Po dosažení té správné máme hotovo. Necháme vychladnout, nalijeme do sklenic a uzavřeme víčky.