Heřmánek označovaný jako pravý nebo jako lékařský
Důležité je, že si ho můžeme sami vypěstovat na zahrádce. Kvete od května do září. Vyskytuje se v přírodě na úhorech, pustých místech, na polích mezi obilím, a to v celé Evropě a Asii. A jak to bývá, byl zavlečen i do ostatních světadílů. A i tam se hojně pěstuje k léčebným a průmyslovým účelům.
Sběr a sušení
Sbírají se celé nepoškozené květy, mohou být bez stopek nebo i se stopkou délky do 2 cm. Trhají se na počátku rozkvětu a rychle se suší ve stínu. Proč ve stínu? Sušení na slunci totiž znehodnocuje jakost drogy. Pěstovaný heřmánek se sklízí speciálními hřebeny.
Účinky
Jeho hojivé a protikřečové vlastnosti jsou známé od nejstarších dob. V celé historii se užíval snad proti všem nemocem, a to jak vnitřně, tak i zevně. Ale nejen to, používal se i k odbarvování vlasů a také se dodnes využívá jako přísada do kosmetických přípravků.
Použití v léčitelství
Heřmánkový čaj se i v současnosti běžně používá vnitřně při zažívacích potížích, při akutních i chronických katarech žaludku a střev. Zevně se využije k obkladům, výplachům i jako kloktadlo, jako výplach je užitečný pro unavené oči. Je zkrátka potřebný všude tam, kde může najít uplatnění pro svůj nejen protizánětlivý, ale také i uklidňující a hojivý účinek. Vedlejší účinky při podávání v normálních dávkách nebylo zjištěné a může se tedy užívat dlouhodobě. Ale pozor, nedoporučuje se však soustavně podávat odvar malým dětem, protože může příliš ztlumit funkci vyvíjejících se zažívacích orgánů. Tato bylinka může pomoci ženám při bolestivé menstruaci a při zánětech močových cest. A pokud večer vypijete před spaním čaj s touto bylinkou a zkombinujete ji s meduňkou, pomůže vám usnout a budete spát klidně až do rána.
Je zde možnost záměny s jinou rostlinou?
Ano, mohl by se zaměnit s podobným heřmánkem nepravým a některými druhy rmenů. Ale ten pravý heřmánek má typicky příjemnou vůni a vždy duté lůžko.