Dron – populární hračka i dobrý sluha?
Existuje celá řada využití technologie dronů, která může být prospěšná, stejná řada ale těch, která nám naopak mohou uškodit, sebrat soukromí, ohrozit bezpečnost.
Využití vojenské, letecké průzkumy, pomoc při pátrání či záchraně, doručování zdravotnického materiálu do těžko přístupných oblastí, kontrola technického stavu budov, praktický význam v průmyslu či zemědělství a další. Tehdy jsou drony šikovnými pomocníky. Zvlášť když je možné k dronům připojit různé typy snímačů pro získání důležitých informací, například snímače optické, teplotní, chemické, infračervené a další.
Drony však mohou „upustit“ na zem mnoho nebezpečných a nežádoucích látek, a to v místech, kde to opravdu není zapotřebí. Využití najdou i zloději, snadněji zmapují terén a vysledují pohyb v domě před připravovanou krádeží. Nemluvě o hackerech, špionech nebo třeba teroristech, kteří mohou zneužít drony k ohrožení veřejné bezpečnosti, například na letištích. Zde již užitečnost dronů v pozitivním smyslu značně pokulhává.
Další otázkou je, jak limitovat používání dronů u zvědavých majitelů dronů, kteří je používají k tomu, aby sami zjistili, jaká je situace např. v místě dopravní nehody, či třeba při požáru. Drony mohou nezodpovědným chováním svých majitelů výrazně komplikovat práci záchranným složkám.
Jak tedy s drony a bezpečností kolem tohoto tématu naložit?
Je potřeba vyvíjet systémy, které budou včas varovat před drony a detekovat je. Důležité je, aby se vyvíjel software pro drony, který bude komplexně vyhledávat „nebezpečné drony“, který bude mít zabudován mnoho senzorů poskytujících ucelenou informaci, na základě, které by se aktivoval obranný systém, případně zalarmovala bezpečnostní služba. Vzdušná ochrana budov by se v budoucnu měla stát samozřejmostí, stejně jako ploty či kamerové systémy.
Měli bychom se řídit selským rozumem a dát bezpečnosti a ochraně soukromí nejvyšší prioritu.