Proti vyděračským virům pomůže jen prevence
Budete-li vyhledávat systematicky novinky v rubrice světa výpočetní techniky a Internetu, jasnou převahu budou tvořit informace o nových typech chytrých telefonů, herních konzolí a notebooků, ale také o počítačové kriminalitě. Prakticky každý druhý článek je zaměřený na toto téma. Zajímavé by bylo poohlédnout se v tomto ohledu do historie, a stačil by k tomu jen krátký časový horizont. Ještě před deseti lety se většina zpráv zabývala čistě novinkami z oblasti stolních počítačů a notebooků, nových grafických karet, základních desek, procesorů, pevných disků, periferií, a podpůrného programového vybavení. Hackeři měli prostor poměrně omezený, resp. neexistovalo tolik nebezpečných útoků, které by stály za zaznamenání v médiích.
Dnes se ovšem svět začíná čím dál více točit kolem zločinnosti ve virtuálním světě. Je to totiž způsob, jak se skrytou identitou poměrně snadno přijít k tučnému výdělku. Velká část důkladně propracovaných hackerských útoků také nebývá nikdy objasněna.
Zálohujte svá data včas a na bezpečné úložiště
Jedním z nejnebezpečnějších typů současných škodlivých kódů jsou tzv. ransomware. Jsou to speciální vyděračské programy, které v počítači zašifrují veškerá data, a pak za ně požadují zaplacení výkupného. Častokrát to bývá požadovaná úhrada v Bitcoinech, aby nebylo možné útočníka odhalit.
Celý vtip ale spočívá v tom, že po zaplacení výkupného se nestane nic. O veškerá data oběť stejně přijde, šifrovací klíč neobdrží a musí provést opětovnou instalaci operačního systému se všemi potřebnými programy. Zjednodušeně řečeno, v případě ransomware je jediná obrana prevence, jakmile se virus objeví, je pozdě.
Prevence se vyplácí
Pochopitelně byste neměli zapomínat alespoň na základní ochranu výpočetní techniky, tedy i chytrého telefonu, antivirovým programem. A pak se vyplácí provádět pravidelné zálohování důležitých dat, nejlépe na dva zrcadlené externí disky v kombinaci s nějakým externím úložištěm, kde lze data ukládat v zašifrované podobě. A v žádném případě neukládejte do počítače přístupová jména a hesla do důležitých aplikací, nebo dokonce do internetového bankovnictví.