Příčiny bolestí břicha
Bolesti bÅ™icha jsou jednÃm z nejÄastÄ›jÅ¡Ãch důvodů, proÄ lidé vyhledávajà lékaÅ™skou pomoc. PrvnÃ, co lékaÅ™ udÄ›lá, když se zaměřà na pacienta, je odebránà anamnézy. Ta zahrnuje dotazy na historii pacienta, jeho léky a rodinu, alergie. NáslednÄ› se doptá na aktuálnà problém. Toho se může týkat strava, vyprazdňovánÃ, cestovánà a infekce, se kterými pÅ™iÅ¡el pacient v poslednà dobÄ› do styku, charakter bolesti, jejà mÃsto a vyzaÅ™ovánÃ, nástup a průbÄ›h v Äase, co pacientovi ulevuje nebo naopak pÅ™itěžuje. Poté si bÅ™icho musà prohlédnout. V takovém pÅ™ÃpadÄ› postupuje od pohledu k poslechu fonendoskopem, kdy hodnotÃ, zda je nebo nenà pÅ™Ãtomna peristaltika, poklepu a pohmatu.
PÅ™i tomto vyÅ¡etÅ™enà postupnÄ› zÃskává informace, které mu následnÄ› dajà dohromady obrázek, co asi pacienta trápÃ. V dÅ™ÃvÄ›jÅ¡Ãch dobách byla toto jediná možná metoda, jak zjistit, co se dÄ›je. Dnes jsou lékaÅ™i zvyklà na pomoc zobrazovacÃch metod a bez nich se nemohou odhodlat stanovit koneÄnou diagnózu. V pÅ™ÃpadÄ› bolestà bÅ™icha pacienta odeÅ¡lou na ultrazvuk. Ultrazvuk umà velmi dobÅ™e zhodnotit napÅ™Ãklad apendicitidu. Apendix bude zvÄ›tÅ¡ený (vÃce jak 6 mm), bude mÃt hypoechogennà stÄ›nu (ta je totiž prosáklá tekutinou a tekutina se na ultrazvuku projevuje tmavÅ¡Ã), vÃce prokrvený a kolem dokola budou patrné zánÄ›tlivé zmÄ›ny. Mezi nÄ› Å™adÃme edém tuku a volnou periapendikulárnà tekutinu.
NavÃc bolest bude lokalizovaná typicky nejdÅ™Ãve okolo pupku a následnÄ› sjÞdà do pravého podbÅ™iÅ¡ku. Vedle UTZ je vhodný v prvnà linii také rentgen bÅ™iÅ¡nà krajiny. DÄ›lá se jednou vleže a jednou ve stoje. Ve stoje můžeme hodnotit pneumoperitoneum. Tedy vzduch v bÅ™iÅ¡nà dutinÄ›, napÅ™Ãklad pÅ™i perforaci stÅ™eva. Vleže pak rozÅ¡ÃÅ™enà stÅ™evnÃch kliÄek, které ukazujà na ileóznà stav, tedy stÅ™evnà neprůchodnost. Pokud by ani jedna metoda nedala jednoznaÄnou odpovÄ›Ä, je vhodné využÃt jeÅ¡tÄ› možnosti CT vyÅ¡etÅ™enÃ.